اموزش, مقالات

اگر کیف پول لجر خودم را گم کنم چه اتفاقی می افتد؟ – رمزیتال

گم کردن کیف پول لجر نانو Ledger Nano برای هیچ کسی خوشایند نخواهد بود، اما دانستن اینکه بعد از گم شدن کیف پول، چه کاری باید انجام دهید و در صورت انجام چه کاری در خطر خواهید افتاد، به شما آرامش خواهد داد. پس به دقت مطالب زیر را مطالعه نمایید:

قبل از هر چیزی به شما اطمینان می دهیم که هیچ کسی به جز شما نمی تواند به آن کیف پول دسترسی داشته باشد، این بخاطر این است که فقط شما هستید که پین کد آن را میدانید!!

نکته ی بعدی که میخواهم بگویم احتمالا خیالتان را را راحت تر خواهد کرد، و آن این است که حتی بدون لجر نانو خود نیز، همچنان می‌توانید به حساب‌های خود دسترسی داشته باشید، آن‌ها را کنترل و بازیابی کنید، البته اگر عبارت امنیتی خود را در یک جای امن و مطئمن نگه داشته باشید و آن را بدانید!!

از آنجایی که امکان بک آپ گیری در کیف پول لجر وجود دارد، پس، حتی اگر بدترین اتفاق هم بیفتد، رمزارز شما کاملاً ایمن خواهند بود و در دسترس شما قرار خواهند گرفت.

اگر ارز دیجیتال دارید و سرمایه گذار رمزارزها هستید، احتمالا لجر نانو بهترین دوست شما خواهد بود، مهم نیست که چقد دارایی‌ دارید یا چه رمزارزی دارید، در هر صورت به یک کیف پول ایمن نیاز خواهید داشت.

حتی مهم نیست که یک هولدر هستید یا یک تریدر، اگر به یک NFT تعصب و علاقه ی شدید هم دارید، باز هم اهمیتی ندارد این کیف پول لجر نانو است که در هر صورت به شما کمک خواهد کرد که سرمایه خود و بلاک چین های خود را به بهترین شکل و مطمئن ترین حالت حفظ کنید. به طور خلاصه میتوان گفت که، این دستگاه بخش بسیار مهمی از زندگی شما خواهد بود.

اما باید بگوییم که، همه ما انسان هستیم و اشتباهات بخشی از زندگی ما انسان ها است. پس اگر لجر نانو خود را گم کنید یا به سرقت برود چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا رمزارزها و NFT های شما بهمراه آن کیف پول ناپدید خواهد شد؟ آیا شخص دیگری می تواند به پسورد شما و رمزارزهای داخل آن دسترسی داشته باشد؟

معمولا اینها سوالاتی هستند که در ذهن کسانی که با رمزارزها سروکار دارند و کیف پول دارند وجود دارد. در این مقاله، دقیقاً توضیح می‌دهیم که اگر Ledger Nano خود را گم کردید یا توسط کسی دزدیده شد، چه اتفاقی می‌افتد، و چگونه می‌توانید مطمئن شوید که رمزارزهای شما جایش امن است و گموگور نخواهد شد؟ اما اصلا نگران نباشید…

اگر کیف پول لجر نانو خود را گم کردیم چه کاری انجام دهیم؟

احتمالا شما نیز مانند سایر تریدرها کیف پول نانو خود را زمان سفر با خود میبرید تا در صورت نیاز خرید و فروش انجام دهید و از بازار عقب نمانید؟!

اما اگر روزی کیف خود را باز کردید و به دنبال لجر نانو خود بودید و متوجه شدید که نیست!! بعد از آنکه کل اتاق و خانه را گشتید و بالا و پایین کردید و دیگر مطمئن شدید که کیف پول سخت افزاریتان گم شده است به وحشت خواهید افتاد، و احتمالا نمی دانید که آیا رمزارزها و ان اف تی هایی که داخل آن گذاشته اید هنوز جایش ایمن است یا خیر؟! چگونه می توانید دوباره بدون وجود لجر نانو خود به آن دسترسی پیدا کنید؟

پس بیایید چند نکته را باهم یاد بگیریم:

1.آیا شخص دیگری می تواند با استفاده از کیف پول لجر نانو من به کریپتوهای من دسترسی پیدا کند؟
بیایید قبل از شروع یک چیز را مشخص کنیم و آن هم این است که کریپتوهای شما در لجر نانو شما نیستند؟! این به سادگی، عبارات امنیتی را برای آدرس های مختلف بلاک چین ذخیره می کند، در حالی که خود رمزارز همیشه در بلاک چین است.

سوالی که احتمالا بعد از این در ذهن شما به وجود خواهد آمد این است که اگر کسی کیف پول من را پیدا کند می تواند به عبارات امنیتی من دسترسی پیدا کند؟ جواب بسیار واضح است، خیر.

بیایید یک قدم به عقب برگردیم:

تنظمیات اولیه ای که روی کیف پول لجر نانو انجام دادید مهم است:

به یاد دارید که اولین بار Ledger Nano خود را دریافت کردید؟ شما زمانی که کیف پول خود را راه اندازی کرید یک تنظیماتی روی آن انجام دادید و پین کد خود را مشخص کردید و عبارت امنیتی خود را دریافت کردید. این پین کد باید هر بار که از کیف پول استفاده می کنید برای باز کردن قفل آن مورد استفاده قرار میگیرد، به این معنی که هیچ کس به جز شما نمی تواند از آن استفاده کند یا به هر چیزی در آن دسترسی داشته باشد.

پین کد بخشی منحصر به فرد از زیرساخت امنیت لجر است زیرا تنها بخشی است که خودتان انتخاب می کنید، این دست شماست تا سطح امنیت خود را تعریف کنید و می توانید با استفاده از یک پین کد حداکثر 8 رقمی برای تضمین امنیت بیشتر این کار را انجام دهید. که با این پین کد فقط شما می توانید به دستگاه دسترسی داشته باشید.

آیا می دانید که چقدر سخت است یک کد 8 رقمی را به درستی در حافظه ی خود بخاطر بسپارید؟ پس توصیه ما این است که به درستی این کد را حفظ کنید و در اختیار هیچ کس، تاکید میکنیم، در اختیار هیچ کس قرار ندهید، زیرا با استفاده از آن میتوانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. اما اگر کسی به کیف پول سخت افزاری شما دسترسی پیدا کرد و سعی کرد که وارد آن شود، تنها سه بار می‌توانند حدس بزند که رمز شما چیست؟! بعد به‌طور خودکار کیف پول شما غیرفعال خواهد شد و تمام داده‌های موجود از آن کیف پول لجر نانو پاک خواهد شد.

بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید چیست؟ در همان ابتدای کار و دقایق اول پین کدی را انتخاب کنید که حداکثر امنیت را داشته باشد، قابل حدس زدن نباشد، شماره تلفن خود را به عنوان پین کد نگذارید، شماره کارت ملی و تاریخ تولد را برای پین خود انتخاب نکنید، زیرا اینها به آسانی قابل حدس زدن است و کیف پول شما به راحتی توسط دزدها هک خواهد شد. پین کد سخت و قوی انتخاب کنید و خیال خودتان را راحت کنید. این بدان معناست که در صورت گم شدن یا دزدیده شدن کیف پول لجر نانو، حتی سرسخت‌ترین کلاهبردارهاو هکرها نیز نمی‌تواند به کریپتوهای شما دسترسی پیدا کنند.

2.اگر لجر نانو گم شد، چگونه به رمزارز خود دسترسی پیدا کنیم؟
سوال دیگری که همه می پرسند این است که چگونه به کریپتوهای خودمان دسترسی پیدا کنیم بعد اینکه کیف پول فیزیکی ما گم شد، آیا این امکان وجود دارد؟ یا اینکه با گم شدن کیف پول تمام دارایی ما نیز از بین خواهد رفت؟ باید به یاد داشته باشید که هر کسی که بدون عبارات امنیتی باشد، دستش خالی است!!

نترسید، شما رمزارزها و توکن های خود را گم نکرده اید، این بدان معنی است که هیچ کس، حتی ارائه دهنده کیف پول نیز نمی تواند به دارایی ها و بلاک چین های شما دسترسی پیدا کند. حتی سازنده ی کیف پول سخت افزاری!

عبارت امنیتی بازیابی (همان چند کلمه ای که موقع نصب کیف پول در اختیار شما قرار داده می شود): برای بک آپ گیری کیف پول شما لازم و ضروری می باشد

این عبارت 24 کلمه ای که موقع راه اندازی کیف پول روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده خواهید کرد و از شما خواسته می شود که آنها را به ترتیب یادداشت کرده و ایمن نگه دارید. این عبارت 24 کلمه ای را عبارت بازیابی یا عبارت امنیتی بازیابی می گوییم.

این کلمات عبارت بازیابی هستند که به کمک آن کیف پول فیزیکی ایمنی خواهید داشت. برای مثال، اگر دارایی‌هایی در سه آدرس بلاک چین نگه داری میکنید (و تمام عبارت امنیتی آن‌ها در دستگاه موجود است)، عبارت بازیابی شما هر سه را نشان می‌دهد. اگر دارایی‌هایی در 25 آدرس مختلف بلاک چین دارید و عبارات آن‌ها همگی در دستگاه شما ایمن هستند، این عبارت نشان‌دهنده تمام این 25 کلید است. مهم نیست چه، این عبارت، کلیدهای خصوصی شما هستند.

تنها چیزی که آن کیف پول لجر نانو را ایمن کرده تنها یک چیز است، آن هم همان عبارت بازیابی است. به این معنی که حتی بدون خود کیف پول فیزیکی، شما می‌توانید به همه چیزهایی که دارید دسترسی داشته باشید، تا زمانی که این عبارت را به صورت ایمن در جایی ذخیره یا یادداشت کرده باشید.

اگر لجر نانو خود را گم کنید، می توانید به سادگی با داشتن 24 کلمه خود، این عبارت را در یک کیف پول سخت افزاری جدید وارد کرده و کاملاً همه چیزهایی را که در کیف پول گم شده خود داشتید را، به راحتی بازیابی کنید.

مسئولیت اینکه این عبارت بازیابی را مانند چشم هایتان از آن مراقبت کنید و در اختیار کسی قرار ندهید به عهده ی شما می باشد. پس حتما به این نکات دقت داشته باشید و به توصیه هایی که میکنیم حتما گوش دهید و این این عبارت امنیتی محافظت کنید.

زیرا اگر آن عبارت را ندارید، یا آن را اشتباه یادداشت کرده اید، رمزارز شما واقعاً از بین رفته است.

بهترین راه برای بازگرداندن رمزارزهای لجر نانو
جدا از اینکه پین مناسبی برای کیف پول لجر نانو خود انتخاب کنید و عبارت امنیتی خود را یادداشت و آن را در جای امنی قرار دهید، راه بسیار ساده دیگری برای پشتیبان گیری از دستگاه شما در صورت دزدیده شدن آن وجود دارد! استفاده از یک دستگاه پشتیبان مشخص شده است.

بک آپ یک کیف پول سخت افزاری چگونه کار می کند؟

استفاده از بک آپ لجر نانو ساده ترین و موثرترین راه برای بیمه کردن خود در برابر مفقود شدن و سرقت کیف پول اصلی شما است.

انجام این کار آسان است: به سادگی کیف پول موجود خود را در یک لجر نانو پشتیبان دوم، با انتخاب گزینه restore device بازیابی دستگاه هنگام تنظیم، و وارد کردن 24 کلمه موجود خود، بازیابی کنید. این کار تمام حساب‌های کریپتو موجود شما را در این دستگاه دوم بازیابی می‌کند، و آن را به یک کپی دقیق از حساب اصلی شما تبدیل می‌کند و تمامی حساب های شما را بطور کامل انتقال میدهد.

با انجام این کار، می توانید کیف پول پشتیبان خود را در مکانی امن قرار دهید و به آن دست نزنید. اگر روزی دستگاه اصلی خود را گم کردید، مشکلی نخواهید داشت و به سادگی به سراغ کیف پول پشتیبان خود بروید و به تمامی دارایی های خود به راحتی دسترسی پیدا کنید.

این بدان معنا نیست که 24 کلمه خود را از یاد ببرید و یا اهمیتی به آن ندهید، نه! این کار هنوز برای شما کاملا ضروری است، تا بتوانید بدون محدودیت به رمزارز خود دسترسی داشته باشید یا حساب های خود را بدون توجه به هر اتفاقی بازیابی کنید. اما داشتن یک کیف پول پشتیبان کاملاً کاربردی، به این معنی است که مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد، هیچ چیز نمی‌تواند مانع دسترسی شما به رمزارزهایتان باشد.

از دست دادن کیف پول لجر نانو به معنای از دست دادن کریپتو نیست.
پس شما حتی اگر کیف پول فیزیکی تان نیز گم شد باز هم رمزارزهای خود را دارید و مشکلی نیست! از دست دادن کیف پول لجر به معنای از دست دادن رمزارزهایتان نیست! پین کد شما که فقط شما آن را میدانید از استفاده دیگران از کیف پولتان جلوگیری می کند، در حالی که عبارت امنیتی بازیابی که آن را نگهداری کرده اید و در جای مطمئن قرار داده اید تا کسی به آن دسترسی پیدا نکند، در واقع آدرس های بلاک چین گرانبهای خود را نگه می دارید، با این عبارت امنیتی می توانید بدون توجه به هر چیزی به حساب های خود دسترسی داشته باشید.

هیچ کس نمی تواند به رمزنگاری شما دسترسی داشته باشد و شما هنوز هم می توانید به کریپتوهای خود برسید. حتی اگر کیف پول فیزیکی تان گم شد!

گم کردن کیف پول سخت افزاری برای هیچ کدام از ما اتفاق خوشایندی نخواهد بود. و ایمن ماندن به معنای امید داشتن نیست، بلکه به این معناست که حتی زمانی که بدترین اتفاق برای کیف پول سخت افزاری شما می افتد، تحت حفاظت و پوشش قرار داشته باشید. و با کیف پول های سخت افزاری لجر، این امنیت برای کاربران و دارایی های آنها لحاظ شده است.

بنابراین به کار خود ادامه دهید، بازی کنید، تجارت کنید، بخرید، بفروشید و با لجر نانو خود سفر کنید، اما به یاد داشته باشید که قبل از هر چیزی جوانب احتیاط را نیز رعایت کنید، با کمی توجه به جزئیات، امنیت کریپتو شما بدون توجه به هر چیزی که باشد، کاملاً امن خواهد بود. رمزیتال این اطمینان را به شما می دهد که با کیف پول سخت افزاری لجر نانو دارایی های شما جایش امن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *