مقالات

لجر دست دوم امن هست یا نه؟ – رمزیتال

والت سخت افزاری لجر با اینکه قیمت نسبتا بالایی در مقایسه با کیف پول های سخت افزاری دیگر دارد ولی در بازار رمز ارز ها کاربرد و محبوبیت بالایی دارد. این محبوبیت تا حدی است که برخی از کاربران حتی به استفاده از والت لجر دست دوم نیز فکر میکنند. ولی توجه داشته باشید که همیشه استفاده از والت لجر دست دوم به اندازه والت لجر نو و بدون کارکرد ایمنی بالایی نخواهد داشت.

اگر شما جزو افرادی هستید که در نظر دارید از والت لجر دست دوم استفاده کنید و یا هم اکنون نیز در دست دارید، بهتر است با خطرات احتمالی امنیتی والت دست دوم آشنا شوید و در نهایت نیز برای رفع این مشکلات راه حل هایی یاد بگیرید.

منظور از کیف پول لجر چیست؟

اگر مقالات قبلی سایت رمزیتال را مشاهده کرده باشید، حتما در مورد اینکه کیف پول لجر چیست و چه ماهیتی دارد، اطلاعاتی به دست آورده اید. لازم به ذکر است که شرکت لجر در سال 2014 میلادی کیف پولی مخصوص ارز بیت کوین تولید کرد که این والت حتی در سیستم عاملی های ویروسی نیز قابل اجرا است.

کاربران ارز دیجیتال به دنبال مکانی آسوده و امن برای سرمایه گذاری هستند به همین دلیل کیف پول سخت افزاری لجر میتواند بهترین انتخاب برای این کاربران باشد. کابران لجر ترجیح میدهند به جای استفاده از کیف پول های آنلاین یا صرافی ها از کیف پول سخت افزاری خود کمک بگیرند چرا که آفلاین بوده و طبق گفته هایمان امنیت بالایی دارد.

نحوه تشخیص کیف پول لجر اصل از لجر دست دوم

توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از کیف پول لجر، خطر اسکم شدن شما وجود دارد. البته این خطر زمانی ممکن است گریبان شما را بگیرد که از کیف پول های لجر دست دوم استفاده میکنید. گاهی اوقات کیف پول لجر دست دوم به جای لجر نو به فروش میرود. در نظر داشته باشید که وقتی کیف پول لجر را برای اولین بار میخرید، باید دو مرحله را برای شروع آن، طی بکنید که به شرح زیر است؛

  •  یکی از نکات مهم و اساسی در ابتدای راه اندازی کیف پول لجر این است که خودتان باید کسی باشید که کیف پول لجر را روشن میکنید.
  • و دومی خودتان باید 24 کلمه ای که مربوط بازیابی است، دریافت کنید.
  • یکی از نکات مهم دیگر این است که پین کد کیف پول شما باید توسط خودتان نگهداری شود و اگر توسط فروشنده به شما داده شود، احتمال هک کردن آن بالا است.
  • ذکر این نکته نیز ضروری است که وقتی شما کیف پول لجر را در مرحله اول باز کردید، اگر کلمات بازیابی از قبل به شما داده شد و یا هر چیز دیگری به جای کلمه Welcome ظاهر شد، این بدین معنی است که کیف پول شما قبلا باز و راه اندازی شده است. در این زمان شما باید با فروشنده کیف پول ارتباط بگیرید و کیف پول را به او برگردانید.

حالا سوال این است که کیف پول لجر دست دوم بخریم یا نه؟

با توجه به اینکه قیمت کیف پول لجر نسبت به دیگر کیف پول ها خیلی بالا است، کاربران ترجیح میدهند به خاطر امکانات منحصر به فرد کیف پول لجر، حتی جنس دست دوم آن را نیز تهیه کنند. ولی به دلیل عدم اطمینان کامل از خرید و استفاده از کیف پول لجر دست دوم، خریدن آن شاید هزینه ای دو برابر به شما اعمال کند چرا که ممکن است مشکلات فنی داشته یا خراب باشد.

ولی خب اگر بعد همه این تفاسیر، باز هم در نظر دارید کیف پول لجر دست دوم خریداری کنید، بهتر است قبل از شروع به کار با کیف پول، کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید؛

کیف پول را ریست کنید

همان طور که گفتیم اگر در مرحله اول باز کردن کیف پول، از شما کلمات بازیابی یا پین کد بخواهد، این یعنی اینکه کیف پول شما قبلا کار کرده است چرا که در کیف پول نو، شما باید یکی یکی مراحل مختلفی را برای اعمال تنظیمات و عبارات بازیابی طی کنید. در نتیجه ابتدا به قسمت setting  بروید و سپس گزینه Device را انتخاب کنید. در منوی این قسمت باز شده، روی گزینه Reset All کلیک کنید. با این کار میتوانید امنیت دارایی های خود را حفظ کنید.

البته راه دیگری نیز برای ریست کردن کیف پول وجود دارد. شما میتوانید در مرحله اول که از شما پین کد خواسته میشود، کد های اشتباهی وارد کنید، اگر سه بار این کار را تکرار کنید، در بار سوم، کیف پول به طور خودکار ریست میشود و میتوانید عبارات بازیابی مخصوص خود را اعمال کنید.

برای اینکه بتوانید پین کد را وارد کنید، باید پس از وارد کردن پین کد، هر دو دکمه را به طور همزمان فشار دهید. در بار سوم شما عبارت Your device has been reset را مشاهده خواهید کرد. در این مرحله دوباره هر دو دکمه را به طور همزان فشار دهید تا در نهات عبارت Welcome روی دستگاه ظاهر شود.

دستگاهتان را بروزرسانی کنید

توجه داشته باشید که حتی ممکن است بعد از ریست کردن کیف پول، باز هم والت شما دست دوم باشد بنابراین بهتر است کیف پول خود را به آخرین نسخه آن برزو رسانی کنید.

سخت افزارتان را بررسی کنید

در این قسمت نکته ای وجود دارد که اگر سخت افزار دستگاه شما دستکاری شده باشد، ممکن است هنگام راهن اندازی دستگاه دچار خطا شود، در نتیجه شما باید داخل دستگاه را باز کنید و اگر تراشه ای اضافه یا کم بود، بررسی کنید. با توجه به اینکه ممکن است شما اطلاعاتی کافی در مورد داخل سخت افزار نداشته باشید بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید. پس از بررسی دستگاه، هنگامی که دستگاه را روشن میکنید، پیامی در رابطه با اینکه دستگاه اصلاح شد، نمایش داده میشود.

خطر استفاده از کیف پول لجر دست دوم

اگر مراحل گفته شده در بالا را رعایت کنید، ریسک دستگاری و یا سرقت دارایی های شما کاهش میابد ولی اگر موارد بالا را نادیده بگیرید، دارایی و سرمایه های خود را دو دستی تقدیم دزد ها میکنید. فروشنده لجر دست دوم میتواند اطلاعات شما را به راحتی در دست بگیرید و دارایی شما را به سرقت ببرد. با توجه به اینکه این ترامنش ها دیگر امکان بازگشت ندارند و سرمایه شما برای همیشه از دستتان میرود.

سخن آخر

در این مقاله از رمیزتال سعی کردیم، شما را با کیف پول دست دوم یا همان کارکرده آشنا کنیم. با وجود همه این موارد گفته شده اگر توانایی تهیه کیف پول نو را دارید، بهتر است تمام سعی خود را برای تهیه نوع تازه آن بکنید ولی اگر به هر دلیلی نتوانسیتد، سعی کنید موارد و توصیه های گفته شده در این مقاله را جدی بگیرید تا دارایی های خود رد معرض خطر قرار ندهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *