اموزش, مقالات

سگویت بومی لجر چیست و چگونه نصب می شود؟

شاید شما هنگام کار با والت سخت افزاری لجر به گزینه ای تحت عنوان سگویت بومی و یا سگویت برخورده باشید و برایتان سوال باشد که منظور از این عنوان چیست و چگونه میتوان آن را بر روی لجر راه اندازی کرد. این عنوان معمولا زمانی ظاهر میشود که شما میخواهید با رمز ارز بیت کوین کار کنید. در واقع وقتی برنامه نرم افزاری بیت کوین را روی والت لجر نانو لایو نصب میکنید و در نظر دارید اکانتی ایجاد کنید، حین افزودن والت لجر دو گزینه سگویت و سگویت بومی ظاهر میشود. این گزینه ها در واقع حسابی جهت دریافت و ارسال رمز ارز میباشند. سگویت بروزرسانی شده پروتکل بیت کوین میباشد که اعمال آن باعث میشود داده های ذخیر شده در بلاک چین تغییر یابند. این امر سبب میشود که حجم داده های بلاک های بیت کوین کاهش یابد و در نتیجه در کارمزد های تراکنش های انجام شده، حدود 80 درصد صرفه جویی میشود. والت لجر از حساب سگویت بومی نیز پشتیبانی میکند ولی برای استفاده از این امکان شما باید تنظیماتی را روی والت خود اعمال کنید.

 Native SegWit چیست؟

قبل از اینکه به سراغ تنظیمات این حساب سگویت روی والت لجر برویم، بهتر است ابتدا در مورد ماهیت خود سگویت اطلاعاتی کسب کنیم. همان طور که گفتیم سگویت یک نسخه بروزرسانی شده از بیت کوین میباشد و در 24 آگوست سال 2017 میلادی توسط سافت فورک بیت کوین مورد بروزرسانی قرار گرفت. بدین وسیله ظرفیت بلاک چین ها افزایش یافت چرا که با این کار اطلاعات امضاهای انجام شده در تراکنش های بیت کوین حذف شد. در واقع سگویت کمک میکند تا بیت کوین حجم بیشتری برای ذخیره داده ها داشته باشد چرا که داده های کمتری را روی هر بلاک ذخیره میکند.

پس از گذشت دو سال و در سال 2019 میلادی سگویت بومی یا همان نیتیو سگویت به والت سخت افزاری لجر اضافه شد. سگویت بومی که روی لجر اضافه شده است آدرس های جدیدی دارد که با bc1 شروع میشوند. برای اینکه شما بتوانید از این نسخه بروزرسانی شده بیت کوین و یا همان سگویت استفاده کنید، باید ارز های بیت کوین خود را به این آدرس های جدید انتقال دهید. به کمک این آدرس های تازه، کارمز تراکنش های انجام شده کاهش میابد.

 مزایا و معایب سگویت بومی

مهم ترین و شاخص ترین مزیت سگویت بومی در این است که سگویت اندازه بلاک ها را در بلاک چین تغییر میدهد و نتیجه این تغییر باعث میشود کارمزد تراکنش ها در معاملات پایین بیاید. علاوه بر این سرعت انجام تراکنش ها نیز بیشتر میشود. توجه داشته باشید که شما حتما باید هنگام استفاده از آدرس سگویت، مشخص کنید که این یک حساب سگویت بومی است تا بدون بروز هیچ خطایی معاملات شما انجام شود.

متاسفانه پس از گذشت چندین سال، هنوز هم بسیاری از والت ها، صرافی های شاخص و سیستم عامل ها از آدرس سگویت پشتیبانی نمیکنند و به همین دلیل استفاده از این ادرس به نسبت تقاضای کمتری دارد.

به جای سگویت بومی از چه قالب آدرسی می‌توان استفاده کرد؟

اگر تصمیم گرفتید که از سگویت بومی استفاده کنید، میتوانید به جای آن و در صورت تمایل از دو آدرس دیگر نیز کمک بگیرید. نوعی از آدرس وجود دارد که آدرس اولیه بیت کوین است و با شماره یک شروع میشود. توجه داشته باشید که هزینه این آدرس در مقایسه با آدرس های دیگر بیشتر است. آدرس دیگر Nested SegWit میباشد که با شماره 3 شروع میشود و استفاده از این آدرس نسبت به آدرس قبلی با هزینه کمتری انجام میشود. ولی توصیه ما به شما استفاده از آدرس سگویت بومی میباشد چرا که به طور کلی هزینه این آدرس مقرون به صرفه است و همان طور که در ابتدا گفتیم حدود 80 درصد در هزینه ها صرفه جویی میکند. شما میتوانید آدرس بیت کوین خود را به آدرس سگویت بومی انتقال دهید و در این صورت میتوانید از مزیت مقرون به صرفه بودن آن بهره مند شوید.

سگویت بومی در لجر

برای اینکه بتوانید سگویت خود را به سگویت بومی تبدیل کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید؛

ابتدا باید برنامه لجر لایو را به آخرین نسخه آن آپدیت کنید. علاوه بر این شما باید کیف پول لجر را نیز به آخرین نسخه آن اپدیت کنید.

سپس برنامه لجر لایو را روی رایانه خود باز کنید. روی گزینه Account  کلیلک کنید. در نهایت گزینه Add account را انتخاب کنید. یک منوی کشویی باز میشود که شما باید گزینه بیت کوین را انتخاب کنید و سپس روی ادامه کلیک کنید.

 در ادامه دستورالمعل هایی باز میشود که شما باید آن ها را دنبال کنید و در نهایت برنامه Bitcoin را باز منید.

سپس در پایین یک قسمتی با عنوان Add new account  وجو دارد که باید آن را بررسی و تایید کنید.

اکانت خود را انتخبا میکنید و روی گزینه receive  کلیلک میکنید تا آدرس سگویت بومی را ایجاد کنید.

آدرس جدیدی را که ساخته اید، کپی کنید و ارز های خود را به آدرس جدید منتقل کنید.

در نهایت شما باید چک کنید که ارز هایتان به آدرس جدید منتقل شده است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *